CWDM (Kaba Dalga Boyu Bölmeli Çoğullama) Teknolojisi Nedir?

November 3, 2021
hakkında en son şirket haberleri CWDM (Kaba Dalga Boyu Bölmeli Çoğullama) Teknolojisi Nedir?

CWDM (Kaba Dalga Boyu Bölmeli Çoğullama) Teknolojisi Nedir?

hakkında en son şirket haberleri CWDM (Kaba Dalga Boyu Bölmeli Çoğullama) Teknolojisi Nedir?  0

- Ne tür bir ağa sahip olursanız olun, her zaman aynı taleplere sahipsiniz: daha fazla hız, daha az maliyet ve daha büyük kapasite.

- Veri ve/veya mesafe konusunda yoğun talepleri olan herhangi bir ağ için bu, her zaman fiber optiklerin uygulanmasıyla sonuçlanır.

- Bu, her gün büyüyen ve değişen bir teknolojidir ve oradaki bilgi dağlarının tepesinde kalmak yorucu olabilir.Buna yardımcı olmak için, popüler fiber optik teknolojisinin birkaç basit açıklaması hayatınızı çok daha kolaylaştırabilir.

- Bu çabada, bugünün dersi CWDM teknolojisi üzerine.Birkaç fiber optik kablo seçeneğinden biridir ve birçok rolü doldurabilir.

CWDM Nedir?

- Kısaltma, Kaba Dalga Boyu Bölmeli Çoğullama anlamına gelir.Adından da anlaşılacağı gibi, bu bir çoklanmış fiber optik biçimidir, bu nedenle CWDM ağları eşzamanlı, iki yönlü iletişim gönderebilir."Kaba" terimi, kanallar arasındaki dalga boyu aralığını ifade eder.CWDM, 20 nm'lik artışlarla farklılık gösteren lazer sinyallerini kullanır.1610 nm ila 1270 nm dalga boyu aralığında toplam 18 farklı kanal mevcuttur ve tek bir sistemde 8 kanal kullanılabilir.Her kanal 3.125 Gbps veri hızına sahip olduğundan, herhangi bir CWDM kablosu için toplam yetenek 10 Gbps'dir.

- Bazen bir teknoloji parçasını alternatifleriyle karşılaştırarak değerini anlamak daha kolaydır.Dalga boyu bölmeli çoğullamada, DWDM (Yoğun WDM) diğer popüler seçimdir.DWDM, 0.4 nm'lik bir dalga boyu aralığına sahiptir.Bu, sinyallerin daha yoğun bir şekilde paketlenmesini sağlar (bu nedenle adı) ve 100 Gbps'ye kadar çok daha yüksek veri hızları üretebilir.CWDM ve DWDM arasındaki birincil fark, bu kromatik boşluktur.DWDM daha fazla bilgi gönderip alabilirken, daha küçük farklılıklar sinyalin toleransını azaltır ve lazer tasarımında çok daha fazla hassasiyet gerektirir.Bu nedenle DWDM, kablo başına DWDM'den çok daha maliyetlidir.

CWDM En İyi Nerelerde Kullanılır?

- Yüksek veri hızları, düşük maliyet ve iyi iletim aralığı (60 km'ye kadar) ile CWDM birçok durumda öne çıkar.Şehir düzeyindeki uygulamalarda en iyisidir.Birçok geniş bant internet sağlayıcısı, altyapılarının büyük kısmını CWDM hatlarında inşa ediyor.Büyük kampüsler ve veri merkezleri de CWDM'yi entegre etmekten yararlanır.

- Kaba WDM'nin genellikle gözden kaçan avantajlarından biri, hem GBIC hem de SFP bağlantılarıyla uyumluluğudur.Bu, hala eski arayüzü kullanan eski sistemleri yükseltmek için ideal hale getirir.

Özetlemek gerekirse, CWDM daha pahalı hızlara ihtiyaç duymayan hızlı ve uzun ağlar için idealdir.Ayrıca eski sistemlerin kademeli olarak yükseltilmesi için de idealdir.

- Hatırlanması gereken en önemli şey, asla bir kablo seçimiyle evlenmek zorunda kalmamanızdır.Ağlar yaşayan hayvanlardır ve tasarımda her zaman çeşitli nişler bulacaksınız.CWDM, seçeneklerinizi açık tutan esnek hattınız olabilir, ancak yine de ihtiyaç duyulduğunda diğer kablo tasarımlarını kullanabilirsiniz.

 

KOCENT OPTEC LİMİTED

HTTP://WWW.PASİFFIBEROPTİK.COM

BİLGİ@KOCENTOPTEC.COM