CWDM VE DWDM NASIL KULLANILIR (FİBER OPTİK DALGA BOYU BÖLÜMÜ ÇOKLU İŞLEM)

November 3, 2021
hakkında en son şirket haberleri CWDM VE DWDM NASIL KULLANILIR (FİBER OPTİK DALGA BOYU BÖLÜMÜ ÇOKLU İŞLEM)

KOENT OPTEC LIMITED- Dalga Boyu Bölmeli Çoğullama Teknolojisi (XWDM)

hakkında en son şirket haberleri CWDM VE DWDM NASIL KULLANILIR (FİBER OPTİK DALGA BOYU BÖLÜMÜ ÇOKLU İŞLEM)  0

CWDM veya DWDM: Hangisini Ne Zaman Kullanmalısınız?

- İki tür dalga boyu bölmeli çoğullama -CWDM ve DWDM - artan bant genişliği kapasitesi ihtiyaçlarını çözmek için etkili yöntemler olsa da, farklı ağ zorluklarının üstesinden gelmek için tasarlanmıştır.

-Kaba dalga boyu bölmeli çoğullama (CWDM) ve yoğun dalga boyu bölmeli çoğullama (DWDM), dalga boyu bölmeli çoğullamaya (WDM) dayalı olarak geliştirilmiş, ancak farklı dalga boyu desenleri ve uygulamaları olan iki temel teknolojidir.

-CWDM ve DWDM, artan bant genişliği kapasitesi ihtiyaçlarını çözmek ve hem mevcut hem de yeni fiber varlıkların kullanımını en üst düzeye çıkarmak için etkili yöntemlerdir, ancak iki teknoloji birçok açıdan birbirinden farklıdır.

-Bir ağ planlarken bu iki WDM teknolojisinden hangisinin en iyi seçenek olabileceğine nasıl karar verileceğini en iyi şekilde anlamak için, her bir teknolojinin nasıl çalıştığına ve farklılıkların neler olduğuna dair temel bir anlayışa sahip olmak önemlidir.

CWDM (Kaba dalga boyu bölmeli çoklayıcı)

-Bir CWDM sistemi genellikle fiber başına sekiz dalga boyunu destekler ve dalga boyları birbirinden çok uzaklara yayılmış geniş aralıklı frekansları kullanarak kısa menzilli iletişim için tasarlanmıştır.

-CWDM, 1470 ila 1610 nm arasındaki 20 nm kanal aralığına dayandığından, optik amplifikatörler geniş aralıklı kanallarla kullanılamadığından, tipik olarak 80 km veya daha az fiber açıklıklarına dağıtılır.Bu geniş kanal aralığı, makul fiyatlı optiklerin kullanımına izin verir.Bununla birlikte, bağlantıların kapasitesi ve desteklenen mesafe, CWDM ile DWDM'ye göre daha azdır.

-Genel olarak, CWDM, maliyetin önemli bir faktör olduğu daha düşük maliyet, daha düşük kapasite (sub-10G) ve daha kısa mesafeli uygulamalar için kullanılır.

-Daha yakın zamanlarda, hem CWDM hem de DWDM bileşenlerinin fiyatları makul ölçüde karşılaştırılabilir hale geldi.CWDM dalga boyları şu anda 10 Gigabit Ethernet ve 16G Fiber Kanal taşıma kapasitesine sahiptir ve bu kapasitenin gelecekte daha da artması pek olası değildir.

DWDM (Yoğun dalga boyu bölmeli çoklayıcı)

-DWDM sistemlerinde, çoğullanmış kanalların sayısı CWDM'den çok daha yoğundur çünkü DWDM, tek bir fibere daha fazla kanal sığdırmak için daha dar dalga boyu aralığı kullanır.

-CWDM'de kullanılan 20 nm kanal aralığı (yaklaşık 15 milyon GHz'e eşdeğer) yerine DWDM sistemleri, C-Band ve bazen L-bandında 12,5 GHz'den 200 GHz'e kadar belirli kanal aralıklarını kullanır.

-Günümüzün DWDM sistemleri tipik olarak 1550 nm C-Band spektrumu içinde 0,8 nm aralıklı 96 kanalı destekler.Bu nedenle, DWDM sistemleri, aynı fiber üzerinde çok daha fazla dalga boyunun paketlenmesine izin verdiği için, tek bir fiber bağlantısı üzerinden büyük miktarda veri iletebilir.

-DWDM, DWDM uygulamalarında yaygın olarak kullanılan 1550 nm veya C-bant spektrumunun tamamını uygun maliyetli bir şekilde yükseltebilen optik amplifikatörlerden yararlanma yeteneği nedeniyle 120 km ve ötesine kadar uzun erişimli iletişimler için idealdir.Bu, uzun zayıflama veya mesafe aralıklarının üstesinden gelir ve Erbium Katkılı Fiber Amplifikatörler (EDFA'lar) tarafından güçlendirildiğinde, DWDM sistemleri, yüzlerce veya binlerce kilometreye kadar uzanan uzun mesafelerde yüksek miktarda veri taşıma yeteneğine sahiptir.

-CWDM'den daha fazla sayıda dalga boyunu destekleme kabiliyetine ek olarak, DWDM platformları, günümüzde çoğu optik taşıma ekipmanı satıcıları dalga boyu başına 100G veya 200G'yi yaygın olarak desteklerken, gelişen teknolojiler 400G ve ötesine izin verdiğinden daha yüksek hızlı protokolleri işleme yeteneğine sahiptir.

DWDM ve CWDM dalga boyu spektrumu

CWDM, DWDM'den daha geniş bir kanal aralığına sahiptir - iki bitişik optik kanal arasındaki frekans veya dalga boyundaki nominal fark.

  • CWDM sistemleri tipik olarak 1470 nm'den 1610 nm'ye kadar spektrum ızgarasında 20 nm'lik bir kanal aralığı ile sekiz dalga boyunu taşır.

  • DWDM sistemleri ise çok daha dar bir aralık 0.8/0.4 nm (100 GHz/50 GHz ızgara) kullanarak 40, 80, 96 veya 160 dalga boyuna kadar taşıyabilir.DWDM dalga boyları tipik olarak 1525 nm ila 1565 nm (C-bandı) arasındadır, bazı sistemler ayrıca 1570 nm ila 1610 nm (L-bandı) dalga boylarını kullanabilir.

CWDM veya DWDM: Hangisini kullanmalısınız?

-CWDM, bir fiber ağın kapasitesini genişletmek için dağıtılabilen esnek bir teknolojidir.Spektral verimlilik veya 80 km'nin altındaki uzun mesafelere yayılma ihtiyacının önemli olmadığı durumlarda kompakt, uygun maliyetli bir teknoloji seçeneğidir.

-Genellikle pasif donanım bileşenlerini kullanan CWDM çözümleri, kurumsal ağlarda ve telekom erişim ağlarında yaygın olarak noktadan noktaya topolojide konuşlandırılır.

-Bu nedenlerden dolayı, CWDM tipik olarak 10 Gb'den daha büyük hizmetler gerektirmeyen kısa menzilli uygulamalar ve çok fazla kanalın gerekli olmadığı konumlar için en uygunudur.

-Öte yandan, DWDM teknolojisi, daha yüksek hızlar, daha büyük kanal kapasitesi gerektiren ağlar veya çok daha uzun mesafelerde veri iletmek için amplifikatör kullanma becerisi gerektiren uygulamalar için ideal çözümdür.

-DWDM sistemlerinde kullanılan donanım ve elektronikler ucuz olmasa da, yeni fiber koymaktan çok daha uygun maliyetlidir.

-Kapasite ihtiyacı arttıkça ve hizmet oranları 10G/40G/100G ve 200G'ye yükseldikçe, bu yüksek veri hızlarına bağlantı sağlamak için kiralık hatların yüksek yeniden ortaya çıkan maliyetleri, kuruluşlar için kendi sistemlerini uygulamak ve işletmekle karşılaştırıldığında ölçeklenebilir değildir. DWDM optik ağ.

-Bu nedenle, siteler arasındaki fiber bağlantısını en üst düzeye çıkarmak için DWDM optik ağ uygulamalarını kullanarak ağ kapasitesini artırmaya yönelik artan bir talep var.Kuruluşlar, artan bant genişliği taleplerine ayak uydurmak için ölçeklenebilir bir isteğe bağlı çözüm olarak bu teknolojiden giderek daha fazla yararlanmaktadır.

- Tipik olarak, DWDM sistemleri aktif donanım bileşenlerini kullanır ve genellikle gelişmiş operasyonel yetenekler sağlayan ve karmaşık ve ölçeklenebilir optik ağların oluşturulmasını sağlayan ROADM'ler (Yeniden Yapılandırılabilir Optik Ekle-Bırak Çoklayıcılar) gibi entegre donanım platformları olarak dağıtılır.

- Çok fazla veriyi işleme yeteneği nedeniyle, DWDM, günümüzde birçok endüstriyi kapsayan kuruluşlar tarafından uzun mesafeli, çekirdek veya metropol alan fiber ağlarının ayrılmaz bir parçası olarak kullanılmaktadır.

-DWDM teknolojileri, veri merkezi ortamı için optimize edilmiş bit başına düşük maliyetli donanım kullanan ultra yüksek bant genişliği bağlantıları (400G ve ötesi) sağlayan ODCI (Optik Veri Merkezi Bağlantısı) platformları gibi veri merkezlerini birbirine bağlamak için de kullanılır.

Aktif ve pasif sistemler: Fark nedir?

-Hem CWDM hem de DWDM optik taşıma çözümleri aktif veya pasif sistemler olarak mevcuttur.

-Pasif (veya elektrikle beslenmeyen) bir optik taşıma çözümünde, bir CWDM veya DWDM alıcı-vericisi, veri anahtarı veya yönlendirici gibi doğrudan bir aygıtın içinde bulunur.

-Bunun tipik bir örneği, belirli bir CWDM veya DWDM dalga boyuna ayarlanmış kanalize SFP takılabilir optiğe sahip bir IP anahtarı olabilir.Kanalize edilmiş SFP alıcı-vericisinden gelen çıktı, çeşitli dalga boyu sinyallerini birleştiren ve yeniden dağıtan veya çoğullama ve çoğullamayı çözen karşılık gelen bir pasif çoklayıcıya bağlanır.

-Kanalize edilmiş CWDM veya DWDM takılabilir SFP alıcı-vericisi veri anahtarında veya yönlendiricide bulunduğundan, bu, xWDM işlevselliğinin doğal olarak ilgili cihaza gömülü olduğu anlamına gelir.

-Aktif optik taşıma çözümleri, AC veya DC ile çalışan bileşenlere sahiptir ve veri anahtarları ve yönlendiriciler gibi bunlara bağlanan cihazlardan ayrılmış bağımsız sistemlerdir.

- Bağımsız bir optik taşıma sisteminin birincil görevi, kısa menzilli bir çıkış sinyali almak ve sinyalin erişimini genişletirken aynı zamanda onu kanalize edilmiş bir CWDM veya DWDM dalga boyuna dönüştürmektir.

-Bunun tipik bir örneği, 'gri' 1310 SFP+ optik ile doldurulmuş 10 Gb bağlantı noktasına sahip bir IP anahtarı olabilir; burada IP anahtarındaki 1310 SFP+ bağlantı noktasından gelen arabirim, daha sonra bir fiber köprü aracılığıyla istemciye çapraz bağlanır Aktif bir optik taşıma sistemi içindeki bir Transponder kartının arayüz portu.

-Bir transponder, gelen bir optik sinyali alan ve daha sonra onu kanalize edilmiş bir xWDM dalga boyuna dönüştüren bir bileşendir.

-Aktif optik taşıma sistemi daha sonra dönüştürülmüş xWDM sinyallerini alır, birleştirir ve uzun mesafeli uygulamalar için gerekirse pasif çoklayıcılar ve gerekirse amplifikatörler dahil olmak üzere bazı ek bileşenlerin yardımıyla iletir.xWDM aktarım işlevselliğinin veri anahtarı veya yönlendirici gibi uç nokta cihazından ayrılması nedeniyle, aktif optik aktarım sistemleri de pasif çözümlerden daha karmaşık olma eğilimindedir.

Çözüm

-Optik ağ, günümüzün çok katmanlı ağlarında önemli bir rol oynar ve geleneksel tak-çıkar optiklerin erişimini genişletmek, veri merkezlerini birbirine bağlamak ve büyükşehir bölgelerinde, şehirler arasında veya uzun mesafeli ulusal hizmetler için bir kampüs veya iş parkı içindeki siteleri birbirine bağlamak için kullanılır. bağlantı.

-Sonuç olarak, kamu sektörü kuruluşları, kamu hizmetleri, sağlık hizmeti sağlayıcıları, finans kurumları, kurumsal işletmeler ve veri merkezi operatörleri, kritik görev ağları için optik taşımacılığın tercih edilen çözüm olduğunu düşünüyor.

-CWDM ve DWDM - iki tür dalga boyu bölmeli çoğullama - artan bant genişliği kapasitesi ihtiyaçlarını çözmek için etkili yöntemlerdir;ancak farklı ağ ihtiyaçlarının üstesinden gelmek için tasarlanmıştır.

Üst düzey uygulamaların, bulut bilişimin, mobil cihazların muazzam büyümesi ve tüketicilerin ve çalışanların verilerine ve uygulamalarına sürekli erişim ihtiyacı ile, CWDM ve DWDM optik ağ çözümleri, işletmeler tarafından bant genişliği olarak hızla benimseniyor. ve mesafe gereksinimleri artmaya devam ediyor.

-Bu nedenle, endüstrilerdeki birçok kuruluş, yüksek bant genişliği oranlarını ve uzun mesafelerde farklı trafik türlerini birleştirmek için artık kendi optik taşıma ağlarını işletiyor.